joi, 26 noiembrie 2009
"Noaptea vine iar buza e tot acolo dimineata"
Prin '98 arata astfel draga Beyonce...miscari de cartier, coafura realizata in apropierea unei nunti, botez sau vreo taiere de motz, pantalonashul cat mai imitatie de piele, dar sa alunece usor pe trup'shor, farduletzu' sclipicios, buze vapsuite in culori pamantii sau rosiatice (dupa posibilitati...)...clar o femeie la inceput de cariera..nu forma conteaza ci vocea in esenta ei..
In anul 2009, micutza Beyonce e maritata cu un buzat (Jay-z), nu poate sa puna geana pe geana din cauza paparazzilor ("baby, there's no other superstar, u know that i'll be your papa, paparazzi"), ii mai bate barba-su dar ei, nu si nu se dau in laturi..anyway, era vorba de aspectul frumos ce se arata in acest clip..dupa cum se poate sesiza, cantareata noastra acum sufera ca ea nu vrea sa fie una din fetele alea cu inima sparta insa pe un plan estetic de tip clean. I se intinde rimelu' dar isi foloseste manusa ei de pele de data aceasta (pentru ca ea poate acum) ce ascunde demachiant pe degete sau vreun servetel umed (probabil), deoarece nu-mi explic cum de nu i se intinde in zona pometilor negreala (intr-acolo se executa miscarea si daca nu ma credeti urmariti cu atentie) si pac...e curat ca lacrima. Acuma, eu inteleg ca dupa o repriza de plans buna ti se umfla buzele dar nici chiar in halul asta mamica...pe tot parcursul clipului buza superioara creeaza senzatia de atarnare discreta peste buza inferioara. De unde concluzia...Beyonce are bagat ceva in buzishoare. Nu stim ce fel de substanta este dar este clar ca este acolo ceva finutz, subtil ce da impresia de botic numai bun de sarutat...Sper sa nu pateasca ca si saraca Ginutza Pistol si sa ramana cu buza umflata la propriu ca nu se stie pe cine o sa mai bata barba-su de data asta...
Asa nu copii, va roaga tanti Sanda
In sfarsit mult asteptata deschidere a clubului Vansses...de trei vineri imi tot spune frati-miu ca o sa inceapa munca...o sa bem pe moca...o sa bem pe moca!!!!tana na nananana!!!!!!Un club de fitze plin de fete din plastic, carbonizate si platinate (platina la par se obtine din foarte mult perhidrol pus pe firul de par. recomandat ar fi sa te speli cu el pe cap o data pe saptamana..da da!!!), baieti cu cefe duble genul rusnac si cu sabia pliata in buzunarul din dreapta separat de banishori si telefoane (ca altfel, la gramada risca sa te taie pe fatza cu banutzu' si nu vrem sa se mai pateze si de sange verzisorii de la vreun casino "munciti"), muzica din belsug prost (nu m-am hotarat daca belsugul e prost sau muzica), champaign-barul o sa fie F.U.L..da da...ce mai!!!! un party high class sau hai las'...
Una, doua, trei....douazeci si cinci...

Una bucata umbreluta scapata in ceasca cu cafea, luata inainte de pe podeaua barului (mai precis, de sub o masa) apoi un bucata pai scapat si el la randul lui in acceasi ceasca de cafea (de data asta...doar de data asta), un Love Happens care s-a lasat cu aplauze atat in film cat si in sala de cinema :))), un invatat Reli sa patineze la un actually patinoar, un bucata Alexandra ce s-a desprins de pe marginea patinoarului si s-a avantat in mijlocul alb, inghetat si necuratat a suprafetei alumecoase! cu viteza chiar! (un ihhhhhaaaaa pentru mine :D), o mica sesiune de caraoche in masina la the future priest friend ("imparatul" Cosmin) pe so80's romanesti, o dorinta arzatoare de a manca de Mc dar din cauza unor probleme de ordin tehnic, deschiderea restaurantului si servirea clientilor era posibila abia la orele 7.oo ale diminetii, insa am reusit sa potolim foamea la un relly&hot..
Usturoiul din souvlaki a pus capac serii si a adus nitzica somn iar spiritele noastre au facut aripi impartindu-se iluzoriu in apartamente. Noapte buna, vise placute, purecii (imperiali) sa va sarute...
P.S. contactata telefonic am aflat de atata dragoste imprejmuita cu dor...alegerea e interiorizata, din inconstient vin marile inspiratii!
marți, 24 noiembrie 2009
Du-te bah la teatru
Biletele se pot achizitiona de la Casa de Cultura Constanta sau rezervari la numarul de telefon 0241 699066.
Iar am calcat in...speranta..
Sunt ganduri fara logica,
Sunt drumuri cu un singur sens,
Sunt frunze care cad si frunze care cresc,
Sunt pasi ce se adancesc in nisip de iarna umed.
Anotimpuri nu dau inapoi - orele ce nu descresc,
Sunt pasari ce se intorc si sertare ce se golesc,
Oameni ce se sting si oameni care mor nestinsi...
Un cantec pus la patefon si-un disc facut bucati in radio..
E la etajul III un pic de vant si ploaie pe un coridor lucios ca de spital.
Sunt inimi care crapa prinse in falange lant in lant si noduri de cravate prea strans sub gulerul camasilor.
Ceasuri stricate ce mai indica din cand in cand ore corecte..
Nu e imoral sa mananci oameni morti.E reciclare.Imoral este sa manaci oameni ce sunt inca vii.
Ma obisnuisem atatia ani sa adorm cu ochii deschisi, sa pazesc lumina..
Acum, la intuneric, ma zbat!
Sunt vie si el m-a incatusat intre pleoape si migrene!!!
Deschideti! Sangerez rugina...va rog, respir!
Sunt drumuri cu un singur sens,
Sunt frunze care cad si frunze care cresc,
Sunt pasi ce se adancesc in nisip de iarna umed.
Anotimpuri nu dau inapoi - orele ce nu descresc,
Sunt pasari ce se intorc si sertare ce se golesc,
Oameni ce se sting si oameni care mor nestinsi...
Un cantec pus la patefon si-un disc facut bucati in radio..
E la etajul III un pic de vant si ploaie pe un coridor lucios ca de spital.
Sunt inimi care crapa prinse in falange lant in lant si noduri de cravate prea strans sub gulerul camasilor.
Ceasuri stricate ce mai indica din cand in cand ore corecte..
Nu e imoral sa mananci oameni morti.E reciclare.Imoral este sa manaci oameni ce sunt inca vii.
Ma obisnuisem atatia ani sa adorm cu ochii deschisi, sa pazesc lumina..
Acum, la intuneric, ma zbat!
Sunt vie si el m-a incatusat intre pleoape si migrene!!!
Deschideti! Sangerez rugina...va rog, respir!
WinterTargul lor

Targul discutiilor inutile-inutile.
Cum au fost alesi participantii s-au si creat mici disensiuni. De vina ar fi spatiul de desfacere, supararile personale ale handmade-istilor : cum ca unii care au vrut sa participe nu au fost alesi, s-au mai tot intrebat de criteriile de selectie ce au fost impuse, au intervenit si "creatorii" barului unde se v-a tine acest targ suparati vai mama lor - pe motivul ca ala e barul lor si ei sunt stapanii si ca ar putea sa tzina targul afara dar cum iarna se "insereaza grabnic" - ora 16.00 cumparatorii nu au cum sa vada marfa, asa ca mai bine tinem targul inauntru la o lumina asemanatoare cu cea a lumanarii, le percepem si o "taxa haioasa"priceputilor cum maini dibace si uite asa ne vor apuca lacrimile de bucurie nici de cum de la fumul de tigari ce o sa se stranga in acele incaperi -(eu ma intreb cand o sa se innegreasca stolul de cocostarci agatati pe acolo). Ehhh, s-au batut putin la cur ca si tigancile, ce sa mai. Insa, tinerii creativi, au vrut sa demonstreze ca pe langa lucrusoarele lor nepretuite, crosetate si cusute cu multa truda si din sudoarea pasiunii nascute mai au si "cap, indrazneala si tupeu" (pe care ar trebui sa le foloseasca doar la creatie/disain, parerea mea...dar asta e doar parerea mea..) si si-au tot spus ei off-ul facand rating pe site-ul co-organizatorilor (sa tot ai astfel de discutii ctlife-ule ca asa ne mai radem si noi :)))...
In concluzie, veniti la targ ca o sa fie bine, vor fi o droaie de oameni cu nasturi, matriale fimo, sosete crosetate etc. Sper sa nu se apuce dupa terminarea targului sa se certe pe motiv ca expozantul de langa a vandut mai mult si ca el/ea care aveau lucruri bio reciclabile nu a vandut decat 2 chiloti vintage si 3 cercei din par de pisisca castrata (desperecheate perechile, sa se stie) :)))...Happy targ cu inghesuiala de 1 Decembrie!!
Publicat de
Unknown
la
01:34
Niciun comentariu:
Trimiteți prin e-mail
Postați pe blog!Trimiteți pe XDistribuiți pe FacebookTrimiteți către Pinterest
Etichete:
WinterTargul
Abonați-vă la:
Postări (Atom)
