Eh, dragã, ce e şi cu lumea asta, totul se intâmplã prea tarziu…aţi citit vreodatã povestea fetei leneşe care şi-a ascuns scobitorile sub saltea? E foarte ciudatã, mama mi-a citit-o dintr-o carte mare de fier…
Trebuie sã fie in cheia do. Aşa nu conteazã câţi bemoli şi dacã prepelicarii se inmulţesc sau nu. Dacã se stricã soneria, dacã nu curge apa la toaletã, daca poemul nu e scris, dacã se prãbuseşte lustra, dacã nu e plãtitã chiria, dacã se taie apa, dacã servitoarele sunt bete, dacã se infundã chiuveta şi gunoiul putrezeşte in gãleatã, dacã mãtreaţa cade şi scârţâie patul, dacã florile sunt atinse de manã, dacã laptele se acreşte in frigider, dacã spãlãtorul e slinos şi tapetul se decoloreazã, dacã rãsuflarea duhneşte şi degetele sunt lipicioase, dacã gheaţa nu se topeşte, dacã perdelele nu funcţioneazã, tot aia e, şi sã vinã odatã Paştele, fiindcã totul poate fi cântat in cheia do, când te obisnuieşti sã vezi lumea astfel….timpul e un cuvânt prohibit pe listã…moartea-I cea tãcutã şi timpul e obârşia.
Am fost plãtitã sã adorm in patul tãu, eu şi pielea mea, tu şi aşternuturile murdare, maşina de spãlat urla a gresie mucegãitã. Mã aştepţi?
vineri, 5 martie 2010
Bd Mihalache..
Intoarceţi-vã, voi zile agitate, pline de hârtii, griji şi litere boldate...
"cînd eram mică visam să cumpăr un spital de nebuni
credeam că acolo nicio poveste nu e inventată
timpul respiră pe nerăsuflate"
Publicat de
Unknown
la
15:21
Niciun comentariu:
Trimiteți prin e-mail
Postați pe blog!Trimiteți pe XDistribuiți pe FacebookTrimiteți către Pinterest
Etichete:
It is Pepsi Light
miercuri, 24 februarie 2010
Fairytale song

Au trecut saptamani grele, plina de lacrimi, sange si sudoare. De rufe si corp nespalat, de nervi si crize, de plecat de acasa pe minus multe grade, de formatat laptop cu tot cu lucrarea de disertatie, de trenuri dus si intors, de examene de cate 4 ore intr-un excel si outlook mai putin utilizat dar nu imposibil, de nesomn, de placeri marunte, de ploi si iarna. Intr-un final termin un alt numar de pagini dintr-un capitol...nu stiu unde incepe viitorul after...nu preconizez cum se incheie trecutul.
Am sters praful din biblioteca, am luat fiecare care carte si am deschis-o recitind pasaje mai putin una. Am ferit-o de lumina zilei pastrand-o doar in proiectia memoriei mele, fiindu-mi frica sa nu se sparga, sa nu se faca scrum doar dintr-o atingere. But....sunt intr-o realitate de basm si nu intentionez sa ies. E liniste si percep fiecare glas din fiecare minte fara sa fiu nevoita sa rotesc personajele ce locuiesc in cladirea sternului meu. Nici macar ele nu vor sa scoata capul si sa-si exercite drepturile. Ma infior de cate ori ating cate un cuvant, inima o ia razna de cate ori miros filele ingalbenite. Uneori e un carusel, alteori e cald dar in final e necesitatea iubirii ce-mi lipsea cel mai mult. M-am gandit la casatorie, la copii, la ideea de a-mi imparti viata alaturi de "cineva", de a o lua de la inceput intr-un alt segment, pe un alt teriotoriu, intr-o alta viziune, cu alt miros de iarba, cu o alta structura a apei...M-am gandit la responsabilitatea fata de ceilalti si la visurile puse deoparte , la ce as vrea sa reiau, la ce as vrea sa pastrez, la ce as vrea sa pierd...M-am gandit la familie si cum as vrea sa-i regasesc cand ma voi intoarce dupa ani si singurul cuvant pe care l-am rostit a fost "sanatosi". Dar as mai vrea sa fie si fericiti, sa le straluceasca soarele in ochi, sa se bucure necontenit de nepoti si de viata prezentului.
Intr-un final, m-am gandit la noi doi amandoi...numai tu poti sa astepti cand zbor acasa...numai tu cu ochii tai verzi si buze gustoase...
Publicat de
Unknown
la
12:41
Niciun comentariu:
Trimiteți prin e-mail
Postați pe blog!Trimiteți pe XDistribuiți pe FacebookTrimiteți către Pinterest
Etichete:
Februartale
joi, 28 ianuarie 2010
Sibiu februarie 2008
Publicat de
Unknown
la
01:54
Niciun comentariu:
Trimiteți prin e-mail
Postați pe blog!Trimiteți pe XDistribuiți pe FacebookTrimiteți către Pinterest
Etichete:
treburi LBD
miercuri, 27 ianuarie 2010
La la la la, La la la lee...
Ilinca is a member of this world!
Publicat de
Unknown
la
21:50
Niciun comentariu:
Trimiteți prin e-mail
Postați pe blog!Trimiteți pe XDistribuiți pe FacebookTrimiteți către Pinterest
Etichete:
treburi LBD
duminică, 24 ianuarie 2010
Get with the program!
Numai oamenii nesiguri se comporta seducator...mi-ar placea sa fiu goala si sa ma acopar cu bijuterii reci de cristal. bijuterii si parfum...sunt sclava bratarilor...protoplasma spirituala...Vetust, incomensurabil, plasa de paing, digresiune, factotum, credulitate, morbul paranoicului,...La femei se numeste nimfomanie, pe cand la barbati - satiriasis...Ferice de femeile destepte, care stiu cum si ce sa ia de la viata; acestea le razbuna pe nepriceputele care-si fac din suferinta in dragoste un fel de 'modus vivendi'...nu-mi va ramane decat ce moarte sa-mi aleg, sa nu ma fac de ras in fata posteritatii...Gata cu privirile furise pe gaura cheii! Gata cu satisfactiile pe intuneric...gata cu stirile de ieri, sinucigasii de maine, hartia igienica roz, prezervative uzate.gata cu confesiunile in public!vreau o lume in care organul sexual feminin sa fie reprezentat printr-o deschizatura brutala, cinstita, o lume care sa simta scheletul si forma,culorile tari, primare, o lume care se teme si respecta originea sa animala!...."Sector of the advertise. It's all about the image. The image becomes a brand. The brand creates an awarness of the product.This instance a fragnance. It's a small product but a big idea..."
Publicat de
Unknown
la
20:52
Niciun comentariu:
Trimiteți prin e-mail
Postați pe blog!Trimiteți pe XDistribuiți pe FacebookTrimiteți către Pinterest
Etichete:
It is Pepsi Light
joi, 21 ianuarie 2010
People think I'm not there...in fact I'm here all the time... where it's much more safe...sometimes I act like an autistic, other days I'm such a schizophrenic, but most of the time I'm not in love... I just wanna be touched...
Publicat de
Unknown
la
20:38
Niciun comentariu:
Trimiteți prin e-mail
Postați pe blog!Trimiteți pe XDistribuiți pe FacebookTrimiteți către Pinterest
Etichete:
So it is...
Abonați-vă la:
Postări (Atom)